Sníh - jak ho vyšlehat
Chceme-li mít jistotu, že sníh zaručeně dobře ušleháme, musíme použít jen čerstvá vejce. Pokud ovšem nemáme záruku o jejich stáří, raději před šleháním přidáme na každé vejce jednu lžičku studené vody.
Bílky se našlehají nejlépe při pokojové teplotě, proto si vajíčka z lednice musíme vyndat včas, nejlépe asi jednu hodinu před použitím. Jinak bílky musíme šlehat bez přestání, až na požadovanou hustotu, jinak zvodnatí a už je neušleháme.
Sníh z bílků budeme mít rychleji ušlehaný, když do něj přidáme špetku soli, ta totiž vstřebá do sebe veškerou mastnotu, kterou bílek obsahuje. Jednou z podmínek však je, že bílek nesmí obsahovat ani malinko žloutku. Navíc šlehací nástroje, metly apod. musí být vždy naprosto čisté, bez jakékoliv mastnoty a hlavně chladné, proto je nikdy během šlehání neoplachujeme teplou vodou, ale vždy jen studenou.
Bílky budeme raději šlehat vždy v širší a větší míse, než ve vysokém poháru, protože aby byl sníh krásně nadýchaný, potřebuje mít při šlehání dostatek prostoru.
Čím budeme mít sníh tužší. Tím také budeme mít i koláč kypřejší. Tuhost ušlehaného sněhu si můžeme provést sami a to řezem. Tu správnou konzistenci bude mít sníh, když po říznutí nožem zůstane ve sněhu zřetelný otevřený řez a sníh se nebude bortit.