Profiteroly
Seznam surovin
Odpalované těsto:
- mléko 250 mililitrů
- máslo 95 gramů
- cukr krupice 12 gramů
- sůl 1 špetka
- vejce 5 kusů
Postup přípravy
KROK 1
• Do kastrolu vlijte 250 ml mléka, přidejte 95 g másla, 12 g cukru krupice a špetku soli. Směs přiveďte k varu, pak stáhněte z plotny a najednou vmíchejte 150 g hladké mouky. Jakmile se vše spojí, vraťte kastrol na plotnu a na mírném ohni tzv. odpalujte. Těsto se bude zbavovat vlhkosti. Míchejte, dokud se nezačne odlepovat od stěn a tenkou vrstvou se přichytí na dno.
KROK 2
• Kastrol stáhněte z plotny a těsto nechte zchladnout na 60 °C, pak do těsta po jednom zašlehejte 5 vajec. Další vejce přidejte vždy až ve chvíli, kdy je předchozí dokonale zapracováno. Výsledná konzistence by měla být hladká, mírně lepivá a polotekutá. Hotovým těstem naplňte cukrářský sáček se širokou a hladkou špičkou.
KROK 3
• Na plech vyložený pečicím papírem nastříkejte malé hromádky pár centimetrů od sebe, protože pečením nabudou. Než je vložíte do trouby, mokrým prstem zahlaďte špičky a nerovnosti. Pečte 10 minut na 200 °C, pak teplotu ztlumte na 170 °C a pečte 20–30 minut dozlatova.
Poznámka k receptu
Elegantní jednohubky můžete podávat se sladkou, ale i slanou náplní, nebo z nich dokonce sestavit celý dort. Naslano i nasladko.
• O původ profiterolů se hádají Francouzi s Italy, oba národy je totiž považují za svůj tradiční recept. Jsou také základem slavného francouzského svatebního dortu croquembouche, který je jakousi pyramidou z drobných plněných profiterolů.
• Hotové profiteroly můžete naplnit šlehačkou nebo zmrzlinou, případně ovocným, čokoládovým nebo karamelovým krémem.
• Odpalované těsto má neutrální chuť, která ladí i se slanými náplněmi. Ideální jsou česnekové nebo bylinkové krémy či zeleninové a masové směsi. Použít můžete i oblíbenou pomazánku.
Načítám komentáře...