Telecí s tuňákovou omáčkou
Seznam surovin
- telecí maso 600 gramů (kýta)
- cibule červená 2 kusy
- celer řapíkatý 2 kusy
- mrkev 3 kusy
- ančovičky 3 kusy
- bobkový list 3 kusy
- šalvěj 1 snítka (čerstvá)
- jalovec 3 kuličky
- hřebíček 2 kusy
- víno bílé 750 mililitrů
- ocet vinný 300 mililitrů (bílý)
- olej olivový
- sůl
- pepř
Na omáčku:
- tuňák v oleji 300 gramů
- vejce 4 kusy
- kapary 1 hrst
- šťáva citronová (z 1 citronu)
- sůl
K podávání:
Postup přípravy
1. Cibuli a mrkev oloupejte, nakrájejte na klínky, mrkev na kolečka a řapíkatý celer na kousky. Maso odblaňte, osolte a opepřete. Na pánev nalijte 2 lžíce olivového oleje a maso na něm zprudka ze všech stran opečte, aby se zatáhlo.
2. Pak ho odložte na talíř, do pánve přidejte trochu oleje a vsypte zeleninu. Orestujte, přidejte ančovičky, bobkový list, jalovec, hřebíček a restujte tak dlouho, dokud se ančovičky nerozpustí.
3. Do hrnce vraťte maso a deglazujte pánev – vlijte do ní ocet, vařečkou odškrábněte připečené kousky a nechte je odvařit. Přilijte víno a případně vodu, aby maso bylo zcela ponořené, přidejte bobkové listy, šalvěj a přiveďte k varu. Stáhněte plamen na minimum, přiklopte hrnec pokličkou a nechte táhnout 15–20 minut.
4. Vyjměte maso z vývaru, položte ho na talíř a zapíchněte doprostřed teploměr. Ideální teplota je v tuto chvíli 45 °C, maso totiž ještě dojde. Pokud teploměr nevlastníte, lehce maso zmáčkněte – na omak by mělo být pevné a po zmáčknutí by se mělo vrátit zpátky. Zabalte ho do alobalu a nechte odpočinout. Vývar v hrnci přiveďte k varu a zredukujte na třetinu. Přeceďte přes sítko a nechte zchladnout na pokojovou teplotu.
5. Vejce uvařte natvrdo. Do vyšší nádoby vhodné na mixování dejte tuňáka, přidejte hrst kaparů, citronovou šťávu, trochu olivového oleje a nasekaná vejce. Začněte mixovat a postupně přilévejte zredukovaný vývar. Konzistence omáčky by měla být hustší, podobná majonéze. 6Maso vybalte z alobalu a nakrájejte na co nejtenčí plátky. Na servírovací talíř nalijte část omáčky, poklaďte ji plátky masa, ty opět přelijte omáčkou. V tuto chvíli talíř přetáhněte potravinářskou fólií a nechte alespoň 2 hodiny odležet. Před podáváním přidejte ještě trochu omáčky, rukolu, nakrájené kapary, ředkvičky a hobliny parmazánu. Nakonec zakápněte olivovým olejem.
Poznámka k receptu
Oblíbený pokrm Apeninského poloostrova hravě zvládnete i v domácích podmínkách. Vsaďte na kvalitní suroviny a odměnou vám bude šťavnaté maso a skvělá omáčka. Ta by se měla do masa lehce vsáknout, nepodceňte tedy důkladné odležení – zkuste vydržet alespoň dvě hodiny.
Maso krájejte na co nejtenčí plátky, aby se do něj omáčka dobře vsákla.
ODLEŽENÍ MASA 2 HODINY
Načítám komentáře...