VĚNEC S VEPŘOVÝM MASEM
Seznam surovin
- vepřové maso 300 gramů (bůček)
- vepřové maso 300 gramů (krkovice)
- ořechy vlašské 1 hrst
- rozinky 1 hrst
- rozmarýn 2 snítky (čerstvý)
- tymián 3 snítky (čerstvý)
- koření chilli 1,5 lžičky (vločky)
- víno červené 150 mililitrů
- listové těsto 1 balení
- sůl
- pepř
- slanina 10 plátků
- vejce (na potření)
- mouka (na podsypání)
Postup přípravy
1. Začněte přípravou masové směsi. Rozinky namočte do červeného vína, maso namelte, ořechy nasekejte nahrubo, lístky rozmarýnu a tymiánu otrhejte z větviček a jemně nasekejte. Nasáklé rozinky slijte (víno si schovejte) a pokrá- jejte na větší kousky. Všechny připravené ingredience přidejte k namletému masu a důkladně promíchejte. Můžete použít robot s protínacím hákem, maso by se mělo se všemi ostatními surovinami dobře spojit. Masovou směs osolte, opepřete a dochuťte chilli vločkami, měla by být nepatrně přesolená a vý- razně ochucená, slaná a pikantní chuť se během pečení totiž trochu vstřebají. Vmíchejte ještě 6–8 lžic vína z namočených rozinek a naposledy promíchejte.
2. Listové těsto rozválejte přímo na pečicím papíře na plát 25x40 centimetrů. Vzhledem k tomu, že s těstem budete na podložce hodně manipulovat, raději je podsypte trochou hladké mouky. Na plát těsta vyskládejte plátky slaniny tak, aby na okrajích zůstaly asi 2 centimetry volné. Na slaninové lůžko naneste masovou směs, rozložte ji po celé délce, ale pouze do necelé poloviny šířky těsta, maso by mělo tvořit kompaktní válec.
3. Volné okraje těsta potřete rozšlehaným vejcem, volnou část těsta se slaninou opatrně překlopte přes maso a na delší straně přitiskněte k sobě. Kratší konce můžete nechat nespojené. Ostrým nožem naplněnou „nohavici“ rozdělte na 8–10 dílů o síle asi 4 centimetry. Každý díl důkladně nakrojte, ale směrem k ohybu těsta, kde posléze vznikne střed věnce, nechte pár centimetrů nedokrojených.
4. Z „nohavice“ vytvořte věnec. Od krajů posouvejte dílek po dílku tak, aby se postupně celé dílo stáčelo do kruhu. Chce to trochu trpělivosti a raději víc menších pohybů. Spoj slepte rozšlehaným vejcem, případně si můžete pomoci kouskem těsta.
5. Teď přijde fáze pokládání. Každý díl vezměte do ruky a pootočte o 90 stupňů. Pomáhejte si volnou rukou a pracujte zase postupně: nejprve pootočte všechny dílky o kousek a pak dotočte do požadované polohy.
6. Volné kusy těsta na jednotlivých dílech věnce je třeba připevnit, aby se dílo začistilo a jednotlivé „okvětní lístky“ byly úhledné. Přečnívající části přilepte rozšlehaným vejcem a pomašlujte celý věnec.
7. Věnec dejte do trouby vyhřáté na 200°C a pečte 45–50 minut. Těsto musí zezlátnout a maso být propečené. Na stůl ho přineste vcelku, hosté si mohou odlamovat jednotlivé porce. Věnec můžete podávat teplý i studený, teplá verze je ale chuťově bohatší.
Načítám komentáře...