Harira
Seznam surovin
- čočka červená 200 gramů
- čočka 250 gramů (sterilovaná)
- cizrna 240 gramů (sterilovaná)
- rajčata sterilovaná 800 gramů
- cibule 1 kus (velká)
- česnek 4 stroužky
- zázvor 2 lžičky (sušený)
- pepř černý 1,5 lžičky
- kurkuma 2 lžičky
- kmín římský 1 lžička (mletý)
- pepř kajenský 1/4 lžičky
- šafrán 1/2 lžičky
- skořice 1 kus (svitek)
- koriandr 1 hrst (čerstvý)
- olej olivový 2 lžíce
- sůl
Postup přípravy
1. V hrnci rozpalte olej, přidejte nadrobno nasekanou cibuli a nechte 10 minut za občasného míchání na mírném plameni zesklovatět. Přidejte nasekaný česnek, zázvor, pepř, kurkumu, římský kmín, kajenský pepř, šafrán a skořici a chvilku restujte, aby se koření rozvonělo.
2. Přilijte rajčata, promíchejte a přiveďte k varu. Po 5 minutách osolte, přidejte obě čočky a cizrnu, zalijte asi 2 litry vody a vařte na mírném ohni 30 minut. Ochutnejte, podle potřeby dosolte či opepřete. Pokud je polévka příliš hustá, nařeďte ji trochou vody. Podávejte zasypanou čerstvým koriandrem.
Poznámka k receptu
- Harira patří k nejoblíbenějším marockým polévkám a má neuvěřitelné množství variací. Zatímco během ramadánu se podává vegetariánská verze, na svatbách a jiných oslavách ji připravují s kuřecím či jehněčím masem. Mění se druhy i poměr koření, nikdy však nechybí římský kmín.
- Marocké „hebvábí“. Název pokrmu pochází ze slova hedvábný a odkazuje na konzistenci polévky. Hustá, výživná, lahodná. Maročané navíc servírují i vařená vejce a přikusují datle a fíky.
Načítám komentáře...