Máčanka
Seznam surovin
- sádlo 2 lžíce (nebo máslo, olej)
- cibule 1 kus
- kuřecí maso 300 gramů
- bobkový list 1 lístek
- kmín 1/2 lžičky (drcený)
- houby 250 gramů (čerstvých nebo mražených hub nebo 50g předem namočených sušených)
- šťáva 400 mililitrů (z kysaného zelí)
- mouka pšeničná hladká 3 lžíce
- česnek 4 stroužky (4-6 stroužků)
- máslo 4 lžičky
- petrželka velkolistá (nebo nakládané kapie na ozdobení)
- smetana (sladká k dochucení )
- sůl
- pepř
Postup přípravy
1. Na tuku poduste najemno nakrájenou cibulku a přidejte na kousky pokrájené maso (z prsních či stehenních řízků). Krátce je orestujte, zalijte asi 400ml osolené vody a povařte 15 minut s bobkovým listem a kmínem.
2. Vložte houby (čerstvé pokrájejte na menší kousky). Přilijte šťávu z kysaného zelí a společně ještě přibližně 25 minut vařte.
3. Když houby i maso změknou, zahustěte polévku moukou rozmíchanou v 200ml studené vody a vše ještě 10 minut povařte.
4. V hrnci ochuťte prolisovaným česnekem a čerstvě namletým pepřem.
5. Polévku na talíři posypte nasekanou petrželkou případně nasekanými kapiemi a můžete ji ozdobit lžičkou rozpuštěného másla. Na koho je máčanka moc kyselá, může si do talíře přidat lžíci sladké smetany.
Poznámka k receptu
TIP: Zelná šťáva se prodává v obchodech se zdravou výživou (a občas také již v některých supermarketech) a na farmářských trzích nebo přímo v krouhárnách zelí. Můžete ji také vymačkat z kvalitního pytlíkového kysaného zelí a na požadovaný objem ji doplnit octovou vodou. Šťáva z kysaného (nikoli sterilizovaného) zelí kupodivu snižuje kyselost v žaludku, prospívá tvorbě prospěšných a tlumí růst nežádoucích střevních bakterií. Pravidelně by ji měli pít třeba diabetici.
Halina Pavlovská: S máčankou jsem se setkala kdysi dávno u tety, která k nám jezdila z Ukrajiny. Vím, že mi v dětství moc chutnala a že mi připomínala mou další oblíbenou lahůdku – podkrkonošské kyselo. Máčanka je jídlo typické pro Huculy, pro Ukrajince a Rusíny, kteří žijí na pomezí slovensko-polských a ukrajinských hranic. Každá rodina připravuje máčanku trochu jinak. Já vám dám recept na tu naši.
MELATONIN: Tento hormon, nazývaný spánkový, se v těle (respektive v endokrinních žlázách) tvoří v noci a umožňuje klidný spánek a hloubkovou regeneraci organismu. Posiluje imunitu a paměť a chrání buňky.
Načítám komentáře...