DOMÁCÍ KYSANÉ ZELÍ

Seznam surovin

Nákupní seznam na e-mail

Postup přípravy

1. Z hlávky odstraňte ovadlé listy, rozčtvrťte ji a vyřízněte košťál. Zelí nakrouhejte na tenké nudličky – nejlépe to jde na mandolíně nebo plátkovacím struhadle, ale jednu hlávku zvládnete i nožem. Zelí vsypte do mísy, přidejte sůl a kmín a alespoň 10 minut energicky mačkejte, dokud nepustí šťávu a trochu nezprůhlední. Pak ho nechte asi 2 hodiny odležet.

2. Připravte si kvašák nebo sklenice a rukama nabírejte zelí. Pečlivě z něj vymačkejte šťávu a pěchujte do nádoby, aby ve vrstvách nezůstaly vzduchové kapsy. Nechte volné asi 3 cm od okraje nádoby, zelí zalijte vymačkanou šťávou a zatižte vnitřním víkem (v případě kvašáku) nebo uzavřete víkem. Nechte stát 4 dny v pokojové teplotě a pak nádobu přemístěte do chladu. Zelí můžete postupně odebírat už druhý den, čím déle ale bude kvasit, tím lepší bude.

Poznámka k receptu

Základem přípravy domácího zelí je hygiena. Všechno musí být vyvařené a vytřené dosucha a zelí musí být ponořené v nálevu, aby se k němu nedostal vzduch. Pokud ho budete odebírat, vždy použijte čistou lžíci.

Vyberte správně: 1. ZELÍ Kvasit lze červené i bílé zelí, měl by to ale být správný druh – obvykle bývá označen jako zelí na krouhání. Mívá sytě zelené nebo fi alové listy a výrazná žebra. Spíš než v supermarketech na něj narazíte na farmářských trzích. Obyčejné hlávky se hodí jen ke kratšímu kvašení, jinak ztrácejí křupavost.

  1. NÁDOBU Nám se osvědčil kvašák – uvnitř má menší víko, které přidržuje dřevěný kolík a tlačí zelí pod hladinu. Díky tomu se k němu nedostane vzduch, odchází ale oxid uhličitý, který při kvašení vzniká. Kvasit se dá i v obyčejných zavařovacích sklenicích s víčkem Omnia. Položte je na tác, který zachytí případnou kypící tekutinu.

KVAŠENÍ 4 DNY A DÉLE

Hodnocení: 4,0/5

Hodnotilo: 1

Vaše hodnocení: 4

Komentáře k receptu

Načítám komentáře...