Maliny za čokoplotem
Seznam surovin
Na těsto:
- cukr moučkový 140 gramů
- vejce 4 kusy
- voda 4 lžíce (horká)
- mouka pšeničná hrubá 140 gramů
- kypřící prášek do pečiva 1/2 balíčku
- kakao 1,5 lžíce
Na krém:
- želatina 6 plátků (1 balení)
- tvaroh měkký 500 gramů
- cukr 100 gramů
- smetana na šlehání 2 decilitry
Kromě toho:
- tuk (na vymazání formy)
- mouka pšeničná hrubá (na vysypání formy)
- maliny 400 gramů (polovina mražených a polovina čerstvých, případně jiné drobné barevné ovoce)
- čokoláda hořká 350 gramů (nebo čokoláda na vaření)
- transfer fólie na čokoládu 1 kus (nebo 2)
- olej (na potření mísy nebo plechu)
Postup přípravy
Do mísy nasypeme větší část moučkového cukru, přidáme žloutky a horkou vodu a vše ušleháme (nejlépe elektrickým šlehačem) do husté bílé hmoty. Z bílků ušleháme pevný sníh, postupně do něj zašleháme zbývající moučkový cukr a zlehka ho vmícháme vařečkou do žloutkové hmoty. Nakonec do těsta vmícháme prosátou mouku s práškem do pečiva a kakao.
Těsto nalijeme do vymazané a vysypané kulaté dortové formy (ideálně o průměru 21 cm), shrneme ho od středu směrem k okrajům (aby se střed nevydul), vložíme do trouby vyhřáté na 175 °C a pečeme asi 35 - 40 minut. Upečený korpus necháme vychladnout.
Želatinu namočíme do misky s dostatečným množstvím studené vody a necháme 10 minut nabobtnat. V kovové míse postavené nad hrnec s vroucí vodou vyšleháme tvaroh s cukrem dohladka (směs by měla mít okolo 25 °C). Nabobtnalou želatinu vymačkáme a opatrně ji zahřejeme v mikrovlnné troubě, až se rozpustí. Do tvarohu vmícháme smetanu ušlehanou do tuha a pak rozpuštěnou želatinu.
Vychladlý korpus podélně rozkrojíme a spodní díl vložíme zpět do formy. Rozetřeme na něj polovinu krému, nasypeme na něj mražené maliny, přiklopíme je vrchním dílem korpusu a dort necháme ztuhnout v chladu.
Čokoládu rozlámeme nebo nasekáme na kousky, nasypeme ji do kovové misky, kterou umístíme nad kastrůlek s vroucí vodou a čokoládu necháme rozpustit (nepřidáváme do ní žádný další tuk). Rozehřátou čokoládu necháme za občasného zamíchání zchladnout.
Změříme si výšku boku dortu, připočteme k tomu 2 cm a podle toho nastříháme transfer fólii na pruhy. Položíme je vzorem nahoru na rovnou plochu zakrytou papírem na pečení. Do středu po celé délce každého pruhu fólie nalijeme vlažnou rozehřátou čokoládu, rozetřeme ji opatrně kulatým nožem po téměř celé ploše fólie ve vrstvě silné 2 – 3 mm (nožem se nesmíme dotknout fólie) a necháme ji krátce ztuhnout, aby nestékala.
Dort vyjmeme z formy. Jeden pruh čokolády i s fólií opatrně přiložíme na bok dortu a uhladíme. Přiložíme další pruh a takto pokračujeme, až zaplníme celý obvod dortu, který ihned uložíme do chladničky, aby čokoláda důkladně ztuhla.
Zbylou rozehřátou čokoládu podle potřeby ještě zahřejeme, aby byla tekutá, nalijeme ji na plochou mísu (nebo plech) potřenou olejem a necháme krátce ztuhnout v chladu. Pak čokoládu naškrábeme malou špachtlí nebo nožem se širokým ostřím na ruličky.
Po ztuhnutí fólii z dortu opatrně odstraníme (jde to velmi dobře) a vnitřek dortu posypeme čerstvými malinami (nebo jiným ovocem) a čokoládovými ruličkami.
Poznámka k receptu
- Transfer fólie je umělohmotná fólie s dekorativním vzorem, který se přenese na povrch čokolády. Fólie se tedy používá na zdobení dortů, drobných zákusků nebo třeba čokoládových pralinek. Protože je fólie tenká jako papír, stačí ji nastříhat obyčejnými nůžkami na potřebnou velikost a tvary. Prodává se v arších s různými motivy (seženete ji nejlépe přes internet v obchodech s potřebami pro cukráře). Jeden arch (velikost cca 40 x 25 cm) stojí přibližně 50 Kč.
- Fólii položte na rovnou podložku vzorem nahoru, naneste na ni vlažnou, ale ještě stále tekutou čokoládu, rozetřete ji v požadované vrstvě a nechte ztuhnout v chladu (při teplotě 4 – 8 °C čokoláda ztuhne za 20 minut). Po sloupnutí fólie zůstane na povrchu čokolády vybraný dekor. Pokud chcete vyrábět 3D motivy (např. mašle), nechte čokoládu na fólii mírně ztuhnout při pokojové teplotě, pak ji vytvarujte do požadované podoby a nechte ztuhnout v chladničce.
- Vzor na fólii je tvořen barvenými pokrmovými tuky, které snadno reagují na změnu teploty. Proto je důležité nedotýkat se ho prsty nebo třeba nožem. Stejně tak ho může poškodit příliš horká čokoláda. Nechte čokoládu s fólií opravdu dobře ztuhnout. Pokud sundáte fólii příliš brzy, vzor se rozmaže. Hotové čokoládové motivy můžete na dort přilepit krémem nebo rozpuštěnou čokoládou.
- Rozpuštěnou čokoládu lze nanést i na celou nerozstříhanou fólii a po ztuhnutí plát opatrně nakrájet ostrým nožem. Ale pozor, láme se.
Načítám komentáře...