Svatojakubský koláč
Seznam surovin
Křehké těsto:
- mouka pšeničná hladká 175 gramů (+ na poprášení)
- sůl 1 špetka
- cukr moučkový 50 gramů
- máslo 100 gramů (nakrájené na kousky)
- žloutek 1 kus (na potření těsta)
Náplň:
- zavařenina meruňková 100 gramů (nebo gdoulová)
- mandle 250 gramů (oloupané)
- mouka pšeničná hladká 25 gramů
- vejce 2 kusy (velké)
- cukr krupice 75 gramů
- skořice 1/2 lžičky
- šťáva citronová 1,5 lžíce
- cukr moučkový (na poprášení)
Postup přípravy
1. Z uvedených surovin a 1 až 2 lžic studené vody vypracujte těsto (ručně nebo v robotu). Nehněťte ho dlouho, ztratilo by křehkost! Uložte ho nejméně na 30 minut do ledničky.
2. Těsto rozválejte do tenka na moukou poprášené ploše a vyložte jím otevírací koláčovou formu o průměru 26 cm. Troubu předehřejte na 200 °C. Korpus vyložte kolečkem papíru, zatižte ho suchými fazolemi a předpečte 12 až 15 minut dozlatova.
3. Papír opatrně sejměte a korpus pečte ještě 5 minut. Pak ho potřete rozšlehaným žloutkem a ještě 2 minuty zapékejte. Vyjměte, nechte stranou a teplotu trouby snižte na 180 °C. Zavařeninu s citronovou šťávou a 1 a ½ lžící vody rozehřejte v malém kastrůlku a promíchejte, pak jí potřete upečený korpus.
4. Na náplň rozmixujte mandle na hrubo, přidejte mouku a promixujte na jemno. Vejce rozklepněte do misky a prošlehejte s cukrem do husté pěny, vešlehejte citronovou kůru a skořici a pak spojte s mletými mandlemi.
5. Vlijte do korpusu a pečte 35 až 40 minut, pokud by náplň příliš rychle hnědla, zakryjte koláč alobalem. Nechte vychladnout, hustě poprašte moučkovým cukrem a podávejte (nejlépe se sklenkou sherry).
Poznámka k receptu
Koláč plný mandlí, zato s minimem mouky, se vyznačuje velkou „životností”. Mandlový olej těsto postupem času příjemně zvláční.
Patronem Španělska je svatý Jakub, španělsky Santiago. Podle pověsti tu šířil křesťanství. Po návratu do Palestiny roku 44 př. n. l. byl zajat vojáky Heroda Agrippy a umučen. Císař zakázal, aby bylo jeho tělo pohřbeno, Jakubovi učedníci jej prý však tajně v mramorové rakvi převezli ke španělským břehům, kde loď zahnal proud či bouře k pobřeží v místě tehdejšího římského přístavu Iria Flavia, poblíž kterého Jakuba pohřbili. V 9. století tu pak tamní poustevník nad hrobem často viděl záři a místo nazval Campus Stellae, hvězdné pole. Později bylo pošpanělštěno na Compostela a spojením se světcem se rozrostlo na známé poutní místo Santiago de Compostela. V místě hrobu vyrostla kaple (dnešní katedrála), sv. Jakubovi začaly být přisuzovány mnohé zázraky a galicijské město se stalo slavným cílem poutníků. Svatojakubským symbolem se staly i mušle hřebenatky, v Galicii hojné. Původ koláče není úplně jasný, nejspíš prý přišel právě s poutníky (má velkou trvanlivost a rozležením se jeho chuť vylepšuje), v každém případě patří k chutným svatojakubským suvenýrům, prodávaným po celé Compostele. Advertorial
Načítám komentáře...