Drážďanská štola
Seznam surovin
- mouka pšeničná hladká 2 hrnky
- máslo 1 kostka
- rozinky 1 hrnek
- pomerančová kůra kandovaná 2/3 hrnku (i citronová )
- cukr 1/2 hrnku
- mléko 1/3 hrnku (vlažné)
- žloutek 1 kus
- droždí 2/3 kostky
- rum hnědý - tuzemský 1 lžíce (40%)
- citronová kůra 1 lžička
- sůl 1/2 lžičky
- muškátový oříšek 1 špetka (mletý)
- cukr moučkový 1/2 hrnku (na posypání)
Postup přípravy
V hrnku s vlažným mlékem rozmícháme droždí se lžící cukru a lžící mouky. Na teplém místě necháme vzejít kvásek. Jeden hrnek mouky prosejeme do mísy, přidáme cukr, sůl, muškátový oříšek, rozinky, kandovanou i strouhanou kůru a 4/5 kostky másla utřeného se žloutkem a rumem. Vše zalijeme mlékem a vzešlým kváskem. Těsto mícháme vařečkou, dokud se nezačne lepit, pak přisypeme zbylou mouku, rukama vypracujeme dopolotuha a necháme pod utěrkou hodinu kynout.
Těsto rozválíme na pomoučeném válu na plát o velikosti asi 30x40 cm, kratší okraje zahneme směrem ke středu, delší okraje potom přehneme do dvou třetin z každé strany tak, že se okraje na středu asi jednou třetinou překrývají. Štolu přendáme na plech vyložený papírem na pečení, střed promáčkneme po délce hranou dlaně a necháme ji na teplém místě 20 minut kynout.
Štolu pečeme v troubě vyhřáté na 165°C 50 minut. Po upečení seškrábneme přepečené rozinky, které bývají tvrdé a nahořklé. Horkou štolu několikrát přetřeme rozpuštěným máslem, zasypeme moučkovým cukrem a necháme zchladnout.
Poznámka k receptu
Pokud začne štola při pečení příliš rychle hnědnout, zakryjte ji alobalem.Štolu musíte nechat alespoň týden uležet, ale nejlepší je, když ji upečete již dlouho před Vánocemi a vychladlou, zabalenou do potravinářské fólie, ji uskladníte při teplotě do 20°C.
Načítám komentáře...