Kvašený květák
Seznam surovin
Základ:
Indická variace:
- zázvor 50 gramů
- koření 50 gramů (Karl mardás)
- paprika chilli (čerstvé dle chuti)
Tradiční Variace:
- česnek 4 stroužky
- cibule 1 kus
- bobkový list 2 kusy
- pepř 5 gramů (celý)
- nové koření 3 gramy
- semínko hořčičné 5 gramů
Asijská variace:
- limetka 1 kus (kůra)
- česnek 4 stroužky
- paprička chilli červená (dle chuti)
Postup přípravy
1. květák rozeberte na růžičky a vložte do mísy. U indické variace nakrájejte zázvor na plátky a chilli papričky na tenká kolečka, u tradiční verze nakrájejte cibuli na kolečka, česnek pouze oloupejte a nechte vcelku, u asijské varianty nakrájejte chilli papričky na kolečka a limetovou kůru na tenké proužky (s kůrou to nepřežeňte, kvašení zvýrazňuje její „mýdlovou“ chuť). směs v misce promíchejte a vložte do sterilizované nádoby (nebo menších sklenic).
2. svařte litr vody se solí a s kořením podle vámi vybrané varianty. nechte zchladnout, lák by měl být tak teplý, abyste v něm bez problému udrželi prst. Hotovým lákem zalijte zeleninu v nádobě, pokud je třeba, dolijte vodou. Zatižte, aby zelenina zůstala zcela ponořená a ke směsi se nedostal vzduch. celou nádobu položte do vyššího pekáče – kdyby lák při kvašení vybublal, zachytí ho. nechte kvasit při pokojové teplotě 7–10 dní. květák průběžně ochutnávejte. když bude kyselý podle vašeho gusta, přesuňte ho do chladu. Fermentace se díky tomu zpomalí.
Poznámka k receptu
Po snězení květáku lák nevylévejte. svařte další koření a naložte je do láku spolu s dalším květákem (nebo jinou zeleninou). nová várka prokvasí rychleji, asi za 3–4 dny. Lák také můžete použít jako startér pro další kvasné recepty.
Načítám komentáře...